Oferta sklepu KOTŁY POLSKA w zakresie systemów grzewczych zawiera m.in. kotły gazowe. Wszystkie produkty pochodzą od renomowanych, znanych na rynku od wielu lat producentów takich jak Termet, Vaillant, Junkers - Bosch. W naszej ofercie również grzejniki płytowe firmy Purmo, Perfekt oraz łazienkowe firmy Ins-term, Scano. Posiadamy duży wyb...
Oferta sklepu KOTŁY POLSKA w zakresie systemów grzewczych zawiera m.in. kotły gazowe. Wszystkie produkty pochodzą od renomowanych, znanych na rynku od wielu lat producentów takich jak Termet, Vaillant, Junkers - Bosch. W naszej ofercie również grzejniki płytowe firmy Purmo, Perfekt oraz łazienkowe firmy Ins-term, Scano. Posiadamy duży wybór wymienników c.w.u. z wężownicą, z podwójną wężownicą oraz dwupłaszczowych produkcji Elektromet.
Podkategorie
Kotły CO stanowią rewolucję w dziedzinie ekologicznego ogrzewania. Te innowacyjne urządzenia zapewniają nie tylko efektywne i wydajne ogrzewanie, ale również redukują emisję dwutlenku węgla (CO2), co ma kluczowe znaczenie dla walki ze zmianami klimatycznymi. Są one niezwykle popularne w wielu gospodarstwach domowych ze względu na swoją niezawodność i przyjazność dla środowiska.
Kotły CO, znane również jako kotły na gaz, to bardzo popularne urządzenia grzewcze. Proces ten odbywa się poprzez spalanie paliwa w specjalnej komorze spalania. Energia wytworzona podczas spalania jest następnie przekazywana do wody lub powietrza, które krążą w systemie centralnego ogrzewania, rozprowadzając ciepło w pomieszczeniach.
Dzięki zaawansowanym technologiom spalania, kotły CO są w stanie maksymalnie wykorzystać energię zawartą w paliwie, co tym samym przekłada się na oszczędność i niższe koszty ogrzewania. Wysoka efektywność oznacza również mniejsze zużycie paliwa, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne poprzez redukcję emisji szkodliwych substancji.
Dostępne w ofercie kotły CO cechują się również niezawodnością i długotrwałą pracą. Dzięki solidnej konstrukcji i zastosowaniu wysokiej jakości materiałów urządzenia te są odporne na uszkodzenia i zapewniają niezawodne działanie przez wiele lat. Odpowiednie utrzymanie, a także regularne przeglądy techniczne mogą jeszcze bardziej przedłużyć żywotność kotła.
Oferujemy m.in. kotły gazowe jedno- oraz dwufunkcyjne. Produkty te pochodzą od renomowanych producentów urządzeń grzewczych, takich jak m.in. Termet, Vaillant, Junkers i Bosch. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty. W przypadku pytań zapraszamy także do kontaktu z nami.
Piecyki łazienkowe gazowe dostępne w naszej ofercie są doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają wygodnego, efektywnego i ekonomicznego sposobu ogrzewania wody w swojej łazience. Zapewniają natychmiastowy dostęp do gorącej wody bez konieczności czekania na jej podgrzanie. Dzięki wykorzystaniu gazu jako źródła energii urządzenia te charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną, co oznacza mniejsze zużycie energii oraz niższe rachunki za gaz.
Kolejną zaletą naszych piecyków łazienkowych jest ich kompaktowy rozmiar, dzięki czemu są one idealnym rozwiązaniem dla małych łazienek. Urządzenia zajmują niewiele miejsca i można je łatwo zamontować na ścianie lub w innym dogodnym miejscu w pomieszczeniu. Są również łatwe w obsłudze. Wyposażone są w intuicyjne panele sterowania, które umożliwiają regulację temperatury wody oraz monitorowanie stanu urządzenia. Jesteśmy przekonani, że dostępne w naszym asortymencie piecyki łazienkowe gazowe sprostają Państwa oczekiwaniom.
W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wysokiej jakości piecyki łazienkowe gazowe pochodzące wyłącznie od sprawdzonych i renomowanych producentów urządzeń grzewczych, w tym m.in. od firmy Junkers, Termet, Vaillant, Euroterm czy Saunier Duval. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami. W przypadku pytań zapraszamy także do kontaktu z nami. Chętnie opowiemy o naszych piecykach łazienkowych gazowych i pomożemy w wyborze najkorzystniejszego rozwiązania grzewczego dla każdego klienta.
W asortymencie naszego sklepu znajdują się czujniki tlenku węgla, dymu i czadu. Tego rodzaju urządzenia pełnią kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno w domach czy miejscach pracy, jak i budynkach użyteczności publicznej. Są one zazwyczaj niewielkich rozmiarów i mogą być zamontowane na ścianach lub sufitach w strategicznych miejscach, takich jak sypialnie, korytarze czy klatki schodowe. Dostarczamy czujniki renomowanych producentów. Oferujemy także usługi instalacyjne.
Czujniki tlenku węgla służą do wykrywania obecności CO w powietrzu i ostrzegania przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Gdy stężenie CO osiąga niebezpieczny poziom, czujnik natychmiast generuje alarm dźwiękowy i/lub świetlny, informując o zagrożeniu oraz umożliwiając podjęcie odpowiednich działań. Czujniki czadu zapewniają ochronę przed skutkami zatrucia tlenkiem węgla. CO jest niezwykle niebezpieczny, ponieważ jest bezwonny i niewidoczny, przez co trudno go zauważyć bez odpowiednich narzędzi.
Główną zaletą czujników dymu jest wczesne wykrywanie pożaru, co daje osobom przebywającym w budynku cenny czas na podjęcie działań ratujących życie. Dym jest jednym z najbardziej niebezpiecznych składników pożaru, ponieważ rozprzestrzenia się szybko i ogranicza widoczność. Czujniki dymu mogą wykryć dym już na wczesnym etapie, co pozwala na wcześniejsze ostrzeżenie i podjęcie odpowiednich środków, takich jak wezwanie służb ratowniczych oraz rozpoczęcie ewakuacji.
Zamknięte naczynia wzbiorcze (przeponowe) mają kilka funkcji. Najważniejszym z zadań, jakie spełniają, jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia w każdym miejscu instalacji. Istotne jest zapewnienie ochrony instalacji przed nadmiernym wzrostem lub obniżeniem się ciśnienia. Naczynie wzbiorcze przeponowe ma za zadanie kompensować te wahania ciśnienia spowodowane zmianą temperatury wody grzewczej.
Zasada działania naczynia przeponowego jest prosta. Składa się ono z dwóch przestrzeni gazowej i wodnej. Przestrzeń powietrzna zazwyczaj jest zamknięta przez zawór lub odpowietrznik. Przestrzeń wodna (instalacyjna) oddzielona jest od gazowej elastyczną membraną. Membrany mogą być wymienne (mocowane na flansz) lub niewymienne (wprasowane pomiędzy częściami naczynia).
Gdy rośnie temperatura wody, wzrasta również jej objętość. Woda zaczyna wypełniać wewnętrzną membranę, aż do osiągnięcia maksymalnej temperatury roboczej. Chroni to instalację przed rozszczelnieniem. W tym momencie membrana znajdująca się wewnątrz zbiornika wypełnia niemal całe jego wnętrze. Gdy temperatura cieczy spada, zmniejsza się jej objętość, a ciśnienie powietrza w części powietrznej zbiornika wpycha wodę z powrotem do instalacji i cykl może rozpocząć się od nowa.
Zbiornik przeponowy CWU (Centralnego Ogrzewania Wody Użytkowej) to specjalny rodzaj zbiornika stosowanego w systemach centralnego ogrzewania. Jego głównym zadaniem jest stabilizacja ciśnienia wody w systemie oraz zapewnienie elastycznego zasobnika wody. Dzięki urządzeniu system ogrzewania wody użytkowej jest bardziej elastyczny i efektywny – pozwala na dostęp do ciepłej wody w razie potrzeby.
Oferujemy szeroki wybór zbiorników przeponowych CWU o różnych pojemnościach i parametrach technicznych. Współpracujemy z renomowanymi producentami, aby dostarczać wyłącznie produkty najwyższej jakości, które spełniają najnowsze standardy branżowe. Nasze zbiorniki przeponowe CWU charakteryzują się solidną konstrukcją, trwałością i niezawodnością. Dostarczamy urządzenia, które będą służyły przez lata. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Kominy jednościenne to konstrukcje kominowe składające się z pojedynczej warstwy i wykonane z trwałego materiału, takiego jak stal nierdzewna, ceramika lub żeliwo. Są one projektowane tak, aby spełniać surowe normy bezpieczeństwa i zapewniać skuteczne odprowadzanie spalin. System jednościenny stosowany jest do kotłów turbo oraz kondensacyjnych. Najczęściej wpuszczany jest do szachtu komina murowanego, gdzie pełni funkcję przewodu spalinowego. Łączony jest z przyłączem koncentrycznym. Elementy jednościenne mogą również pełnić funkcję przewodu powietrznego doprowadzającego powietrze do kotła.
Jedną z głównych zalet komina jednościennego jest jego efektywność. Dzięki jednowarstwowej konstrukcji kominy te mają mniejszą masę i mniejszy opór przepływu spalin, co przekłada się na zwiększoną wydajność systemu. Spaliny są odprowadzane z większą prędkością, minimalizując ryzyko tworzenia się osadów czy zanieczyszczeń wewnątrz komina. W rezultacie kominy jednościennych zapewniają optymalną pracę urządzeń grzewczych, co skutkuje większą oszczędnością energii, a tym samym obniżonymi kosztami eksploatacji. Kominy jednościennych są projektowane z myślą o zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa dla domowników.
Zapewniamy kompleksowe rozwiązania w zakresie systemów odprowadzania spalin, oferując szeroki wybór zestawów kominowych, które idealnie pasują do różnych typów budynków i urządzeń grzewczych. Współpracujemy z renomowanymi producentami, dzięki czemu możemy zagwarantować wysoką jakość i długotrwałą wydajność naszych zestawów kominowych. W sprzedaży dostępne są akcesoria dla różnych typów urządzeń grzewczych, w tym kotłów, pieców, kominków oraz systemów kondensacyjnych. Nasze zestawy kominowe są elastyczne i można je łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb i wymagań każdego użytkownika. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty.
Kominy koncentryczne to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w dziedzinie ogrzewania i wentylacji. Charakteryzują się wyjątkową konstrukcją, która pozwala na jednoczesne odprowadzanie spalin i doprowadzanie świeżego powietrza do urządzeń grzewczych, takich jak piece gazowe czy kotły kondensacyjne. Dzięki temu zapewniają efektywne i bezpieczne funkcjonowanie systemu ogrzewania.
Wewnętrzna rura komina odprowadza spaliny na zewnątrz budynku, zapobiegając przedostawaniu się ich do wnętrza. Jednocześnie zewnętrzna rura komina pełni rolę przewodu powietrznego, przez który doprowadzane jest świeże powietrze potrzebne do spalania. Dzięki temu unika się pobierania powietrza z wnętrza pomieszczenia, co wpływa na efektywność i oszczędność systemu grzewczego.
Zaletą kominów koncentrycznych jest ich wysoka wydajność. Dzięki skoncentrowanej konstrukcji, w której spaliny i powietrze są prowadzone równolegle, minimalizuje się straty ciepła, co przekłada się na efektywne wykorzystanie energii, a tym samym na niższe koszty ogrzewania. Dzięki zamkniętej konstrukcji spaliny są bezpiecznie odprowadzane na zewnątrz, eliminując ryzyko przedostawania się tlenku węgla (CO) do pomieszczeń.
W naszej ofercie znajdują się wysokiej klasy kominy koncentryczne w doskonałym stosunku jakości do ceny. Oferujemy także usługi instalacyjne. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty, a w przypadku pytań zapraszamy również do kontaktu z nami. Jesteśmy przekonani, że nasze urządzenia sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.
Elektryczne pojemnościowe podgrzewacze wody to idealne rozwiązanie dla klientów, którzy nie korzystają z innych źródeł energii poza prądem. Podgrzewacz wody umożliwia stały dostęp do gorącej wody w domu czy w biurze. Wyróżniamy różne rodzaje podgrzewaczy wody, ze względu na pojemność. Małe ogrzewacze wody świetnie się sprawdzą w miejscach, gdzie potrzebna jest mniejsza ilość gorącej wody, a ograniczona jest ilość wolnej przestrzeni. Takie urządzenia są dyskretne, mocne i kompaktowe. W przypadku, w którym zapotrzebowanie na gorącą wodę jest większe, to wiszące pojemnościowe ogrzewacze wody sprawdzą się idealnie.
Podgrzewacz pojemnościowy (czyli terma, bojler) podgrzewa, a następnie magazynuje ciepłą już wodę. Aby nie wystygła, w zasobniku montowany jest termostat – jego zadaniem jest utrzymywanie stałej temperatury. Ponadto zbiorniki są zaizolowanie termicznie. Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody jest niezwykle przydatnym urządzeniem w gospodarstwach domowych. Pozwala na dostarczanie ciepłej wody użytkowej w sposób szybki i wygodny. Ponieważ zasada działania tego rodzaju podgrzewacza opiera się na wykorzystaniu pojemnościowego elementu grzejnego i izolacji termicznej, umożliwia to efektywne podgrzewanie wody.
Oferujemy bojlery o różnych pojemnościach, aby sprostać indywidualnym potrzebom każdego klienta. Zapewniamy także usługi instalacyjne w Rudzie Śląskiej i okolicach. Nasze urządzenia są projektowane tak, aby zapewniały wystarczającą ilość ciepłej wody użytkowej, jednocześnie minimalizując straty energii. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty. Jesteśmy przekonani, że dostarczane przez nas urządzenia sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.
Zadaniem wymienników ciepłej wody użytkowej jest efektywne podgrzewanie wody. Głównym celem tych urządzeń jest transfer energii cieplnej z jednego medium do drugiego. W przypadku większości domowych instalacji ciepło przekazywane jest z medium grzewczego (np. kotła CO, kolektorów słonecznych czy pompy ciepła) do wody użytkowej.
Wymienniki ciepłej wody mogą mieć różne konstrukcje, takie jak płytowe, rurowe czy zbiornikowe, jednak ich wspólną cechą jest zapewnienie skutecznego przekazywania ciepła i podgrzewanie wody do odpowiedniej temperatury. Oferowane przez nas urządzenia przeznaczone są do podgrzewania i przechowywania ciepłej wody użytkowej na potrzeby mieszkań, domów jedno- i wielorodzinnych oraz innych obiektów.
Jedną z głównych zalet wymienników ciepłej wody użytkowej jest oszczędność energii. Dzięki efektywnemu transferowi ciepła minimalizuje się straty i zużycie energii potrzebnej do podgrzewania wody. Wymiana ciepła odbywa się w sposób kontrolowany i optymalny, co pozwala osiągnąć wyższą wydajność systemu grzewczego, a tym samym zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem wody.
Niektóre modele wymienników ciepłej wody są wyposażone w izolację termiczną, co pozwala zminimalizować straty ciepła i dłużej utrzymać podgrzewaną wodę w wymaganym zakresie temperatur. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty. Dostarczamy wyłącznie najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Gwarantujemy także szybką realizację każdego zlecenia.
Grzejniki łazienkowe najczęściej występują w formie drabinki i są jednymi z najpopularniejszych systemów grzewczych spotykanych w łazienkach. Nasze innowacyjne rozwiązania grzewcze są zaprojektowane specjalnie do nowoczesnych łazienek w celu zapewnienia optymalnego komfortu cieplnego. Oferowane produkty szybko i skutecznie podgrzewają łazienkę, zapewniając przyjemne i ciepłe warunki w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrana moc grzewcza oraz prawidłowe rozmieszczenie elementów grzejnych w grzejniku gwarantują równomierne rozprowadzanie ciepła po całej łazience.
Efektywność energetyczna to kolejny ważny aspekt naszych grzejników łazienkowych. Wiemy, jak istotne jest oszczędzanie energii i redukcja kosztów eksploatacji. Dlatego nasze produkty są zaprojektowane w taki sposób, aby minimalizować straty ciepła i wykorzystywać energię w sposób efektywny. Oferujemy grzejniki łazienkowe z wysoką klasą energetyczną, które pozwalają na oszczędności i zwiększają ekologiczność użytkowania. Produkty są dostępne w różnorodnych stylach, kształtach i kolorach, aby można je było dopasować do indywidualnego charakteru łazienki.
Państwa uwadze polecamy także piecyki łazienkowe renomowanych producentów. Gwarantujemy wysokiej klasy urządzenia w konkurencyjnych cenach. Bezpieczeństwo użytkowania naszych produktów jest dla nas kluczowe. Dlatego wszystkie urządzenia oraz akcesoria dostępne w ofercie spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa. Zachęcamy do kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania dotyczące naszej oferty, a także pomożemy w wyborze odpowiedniego produktu dla każdego klienta.
Oferta naszej firmy KOTŁY POLSKA zawiera grzejniki płytowe popularnych marek: PURMO, PERFEKT. Bogata gama modeli pozwala dostosować grzejnik do każdego wnętrza pod względem wysokości, szerokości i mocy. Aby grzejnik płytowy spełniał swoje funkcje, wymiary muszą być właściwie dobrane. Należy ustalić odpowiednie parametry i dostosować do pomieszczenia, pod względem zapotrzebowania cieplnego.
Grzejniki płytowe są wszechstronnym rozwiązaniem grzewczym, które znajduje zastosowanie zarówno w domach, mieszkaniach, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Ich konstrukcja oparta na płytach grzewczych pozwala na szybkie i równomierne rozprowadzenie ciepła, co skutkuje przyjemną temperaturą w całym pomieszczeniu. Grzejniki płytowe są skuteczne zarówno w małych łazienkach, jak i w większych wnętrzach.
Grzejniki płytowe są stosunkowo płaskie i lekkie, dzięki czemu nie zabierają zbyt dużo miejsca w pomieszczeniu. Ich kompaktowe rozmiary umożliwiają montaż zarówno na ścianach, jak i pod oknami, co pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Dla osób poszukujących minimalistycznego rozwiązania grzejniki płytowe są z pewnością doskonałym wyborem oraz inwestycją na wiele lat.
Dzięki zastosowaniu płyt grzewczych grzejniki płytowe charakteryzują się szybkim czasem nagrzewania. W krótkim czasie osiągają wysoką temperaturę, co pozwala na szybkie i efektywne podgrzewanie pomieszczenia. Jest to szczególnie istotne w sytuacjach, gdy potrzeba szybkiego dostarczenia ciepła, na przykład po powrocie do domu w chłodne dni. Są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. Ich gładka powierzchnia ułatwia usuwanie kurzu i brudu.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty. Gwarantujemy najwyższej jakości produkty renomowanych producentów w konkurencyjnych cenach. Zachęcamy do zapoznania się również z naszą ofertą nowoczesnych grzejników łazienkowych. Chętnie doradzimy także najkorzystniejsze rozwiązanie grzewcze dla każdego klienta.
Grzejniki aluminiowe to urządzenia grzewcze, które zyskały popularność dzięki swojej trwałości, efektywności oraz atrakcyjnemu wyglądowi. Ze względu na swoją lekkość, są one łatwe do instalacji i przenoszenia, a ich nowoczesny design dodaje elegancji każdemu pomieszczeniu. Wybierając grzejniki aluminiowe, wybierasz też zrównoważony rozwój, ponieważ aluminium jest materiałem w pełni recyklingowym.
Wiemy, że decyzja o wyborze odpowiedniego systemu ogrzewania to poważna sprawa. Dlatego oferujemy grzejniki aluminiowe – rozwiązanie, które zapewnia nie tylko ciepło i komfort, ale także oszczędności i troskę o środowisko. W naszym sklepie KOTŁY POLSKA dobierzesz grzejnik o odpowiedniej mocy niezależnie od wielkości pomieszczenia.
Systemy instalacyjne z połączeniami nierozbieralnymi wypierają z rynku technikę połączeń gwintowanych i lutowanych oraz zgrzewanych, oczywiście tam, gdzie jest to możliwe. Dzisiaj liczy się szybki montaż i wysoka pewność połączeń. A to wpływa na koszt prac montażowych – dobre ekipy potrafią wykonać prace montażowe w nowych technologiach klika razy szybciej niż inne tradycyjnymi technikami. Ponadto inwestorzy nie godzą się na stosowanie instalacji narażonych na ryzyko korozji czy rozszczelnienia. Systemy instalacyjne różnią się rozszerzalnością cieplną, elastycznością, odpornością na niskie i wysokie temperatury i ciśnienie oraz pęknięcia naprężeniowe. Z tych właściwości wynikają nie tylko różne zastosowania, ale też różne sposoby łączenia i zasady prowadzenia rur. Informacje o tym, jak obliczać kompensacje, gdzie stosować podpory i jakie, producenci podają w swoich materiałach.
Elastyczność przewodów z giętkich tworzyw i wielowarstwowych, a nawet miedzianych o małych średnicach sprawiła, że technika prowadzenia rur nie wymaga wykonywania wielu pracochłonnych czynności, jak w przypadku tradycyjnych sztywnych, grubościennych rur stalowych. Kolejny atut przewodów giętkich to ich mały ciężar – co jest ważne podczas transportu i wnoszenia. To, że można im nadawać praktycznie dowolne kształty, sprawia, że nie trzeba używać wielu złączek. Z wyborem danego systemu instalacyjnego wiąże się metoda łączenia i tym samym cena jego elementów. Jednak, zwłaszcza przy dużych inwestycjach, czas i gwarancja szczelności są ważniejsze.
PE-X – polietylen sieciowany to jeden z często używanych materiałów do produkcji przewodów. PE-X (z poprzecznymi wiązaniami w łańcuchu polimerów) wykonywany jest z polietylenu o wysokiej gęstości (PE-HD – High Density Poliethylene). Obecnie oferowany jest z warstwami antydyfuzyjnymi, które, tak jak aluminium w przewodach PEX/AL/PEX, wzmacniają całość i wytrzymują ciśnienie przekraczające nawet 70 barów, mogą pracować w temperaturze nieprzekraczającej 90–95°C i zachowują elastyczność do –10°C. Mają też mniejszą przenikalność cieplną od metali, tym samym tracą mniej energii, zanim dotrze ona do grzejnika. Rury z PE-X mogą być łączone z przewodami stalowymi i miedzianymi, a złączki z tworzywa nie wchodzą w reakcje elektrochemiczne z metalami.
PE-RT to także polietylen stosowany do produkcji rur – jest tańszy i bardziej elastyczny niż polietylen sieciowany. Wysoka elastyczność sprawia, że można go łatwo kształtować w pętle i tym samym jest stosowany do budowy ogrzewania płaszczyznowego – podłogowego i ściennego. Powłoki antydyfuzujne wykonywane są w nim ze specjalnych warstw tworzyw.PP i PP-R – polipropylen ma większą wytrzymałość i sztywność niż polietylen i jest odporny na działanie wielu związków chemicznych. W temperaturze bliskiej 0°C staje się jednak kruchy i podatny na uszkodzenia udarowe. Jest także wrażliwy na promieniowanie UV. Z tych względów stosuje się go głównie do układania pionów, gałązek i podejść. Wytrzymuje maksymalną temperaturę medium 90°C. W instalacjach c.o. stosuje się tzw. rury stabilizowane, czyli z wkładką z aluminium lub włókna szklanego. Przewody z PP łączone są poprzez zgrzewanie lub za pomocą łączników gwintowanych i kołnierzowych.
PB – polibutylen jest odporny na uderzenia i nie odkształca się pod wpływem długotrwałych obciążeń, jest też odporny na zamarzanie wody w instalacji – w miejscu korka lodowego rozszerza się, a po jego rozmarznięciu rura wraca do pierwotnego kształtu. Wytrzymuje temperaturę medium do 90–95°C i jest elastyczny nawet do –15°C. Przewody z PB można wyginać i prowadzić niemal jak kable elektryczne, co pozwala ograniczyć liczbę połączeń. Ale wymaga to stosowania dużej liczby mocowań ze względu na pamięć kształtu. Dyfuzji tlenu zapobiega powłoka z kopolimerów winylowo-alkoholowych (EVOH). Takie rozwiązanie stosuje się w przewodach do ogrzewania podłogowego. Materiał stosowany także w instalacjach wody lodowej, wodociągowych i c.o. oraz w ogrodnictwie.
Systemy wielowarstwowe – łączy je fakt, że wewnętrzna i zewnętrzna warstwa przewodu wykonywane są najczęściej z tworzyw, a środkowa z metalu lub tworzywa nieprzepuszczającego tlenu (antydyfuzyjna i/lub stabilizująca). Do oznaczenia systemów wielowarstwowych stosuje się skróty nazw materiałów użytych do ich produkcji wskazujące na kolejność warstw materiałów, np.: PEX/AL/PEX, PP-R/AL/PP-R, PP-R/AL/PP, PEX/AL/PE-HD, PE-RT/AL/PE-HD, PE-RT/AL/PE-RT, PE-RT z EVOH itd. Producenci w oznaczeniach podają też niekiedy rodzaj sieciowania – PE-Xa, PE-Xb czy PE-Xc. W opisach wymienia się też warstwy kleju zespalające materiały właściwe.
Wykorzystanie różnych materiałów do produkcji przewodów nadaje im zupełnie nowe właściwości. Na przykład rury PEX/AL/PEX mają cechy plastyczne: zachowują nadany kształt, dają się łatwo wyginać i nie wymagają tak dużej liczby mocowań, jak zwykły PE czy PE-X. Z kolei przewód z PB z warstwą z kopolimerów winylowo-alkoholowych (EVOH) jako warstwą antydyfuzyjną i warstwą z PP zbrojonego włóknem szklanym jako warstwą stabilizującą ma zupełnie inne właściwości niż przewód wykonany tylko z PB. Odrębną grupę stanowią przewody miedziane pokryte tworzywem.
PVC – polichlorek winylu to materiał powszechnie stosowany do produkcji przewodów sanitarnych. Wykonuje się je z twardego polichlorku winylu (PVC-U) oraz polichlorku winylu chlorowanego (PVC-C). Z tych tworzyw produkowane są rury do instalacji wodnych i kanalizacyjnych o różnych zakresach ciśnień (cienko- i grubościenne) w szerokim zakresie średnic.
Stal – przewody gwintowane ze stali ocynkowanej i czarnej stosowane są coraz rzadziej. Nawet w instalacjach tryskaczowych stosuje się przewody ze stali węglowej łączone techniką zaprasowywania. Przewody cienkościenne ze stali nierdzewnej łączone złączkami zaprasowywanymi są wykorzystywane także do budowy instalacji wodociągowych i c.o.
Miedź to materiał trwały, a jednocześnie lekki i giętki, co ułatwia układanie przewodów, ale wymaga dobrego mocowania. Główną przewagą miedzi nad tworzywami jest odporność na wysoką temperaturę. Oferowane są też rury miedziane w osłonach z tworzywa. Systemy instalacyjne z miedzi wykonuje się z rur twardych, półtwardych i miękkich. Do instalacji c.o. z grzejnikami używane są najczęściej przewody twarde, a ogrzewanie podłogowe wykonuje się z rur miękkich. Przewody miedziane można łączyć za pomocą łączników do lutowania (luty miękkie i twarde) i zaciskowych. Te ostatnie mogą być wykonane w wariantach zaciskowych skręcanych, samozaciskowych i zaprasowywanych. Oferowane są także łączniki przejściowe z jedną końcówką gwintowaną do połączeń rur miedzianych z innymi materiałami. Gwinty mogą być rurowe – ze szczelnością uzyskiwaną na samym gwincie oraz walcowe – z uszczelnieniem doczołowym.
Korzyści ze stosowania technik zaprasowywanych i zaciskowych przy montażu instalacji dostrzegły firmy wykonawcze pracujące przy dużych inwestycjach. Dzięki nowym technikom połączeń ryzyko popełnienia błędu jest o wiele mniejsze niż przy tradycyjnych technologiach łączenia, a czas montażu znacznie krótszy. Złączki zaprasowuje się w kilka sekund i tym samym całkowity czas prac montażowych skraca się nawet o połowę, a po próbie ciśnieniowej nie trzeba poprawiać połączeń. W domu jednorodzinnym instalacje c.w.u. i c.o. techniką zaprasowywania może wykonać dwóch instalatorów w ciągu jednego dnia. Szczególnie szybko zaprasowywanie znajduje zwolenników przy wykonywaniu instalacji gazowych – skraca czas montażu i zapewnia bardzo wysoką gwarancję szczelności połączeń w porównaniu do lutu twardego.
O ile w tradycyjnych rurach szarych i ocynkowanych ze stali funkcjonował jeden standard wymiarów i gwintów, o tyle obecnie złączki i rury wielowarstwowe, z PE, PB, miedziane, a nawet stalowe są oferowane jako kompletne systemy i konieczne jest przestrzeganie często odmiennych zasad montażu poszczególnych systemów pochodzących od różnych producentów. To pewne utrudnienie, ale tylko pozorne – techniki i narzędzia są bowiem podobne. Każda z tych technik wymaga przygotowania przewodów do wykonania połączenia. Przewody należy m.in. przeciąć nożycami do cięcia rur, skalibrować i sfazować warstwę wewnętrzną, oczyścić z zadziorów warstwę zewnętrzną i niekiedy nawilżyć ją, by rura lekko weszła na złączkę.
Systemy rur z tworzyw sztucznych i złączki powinny mieć oznakowanie umieszczone na całej długości. Informacja dotycząca rury powinna zawierać: nazwę produktu, średnicę zewnętrzną i grubość ścianki, rodzaj materiału, z którego wykonano rury, atest dopuszczający do stosowania dla wody pitnej, metodę kontroli produkcji, normę, według której dana rura została wykonana, symbol maszyny, na której została wyprodukowana, oraz datę produkcji. Złączki z tworzyw sztucznych mają znak rodzaju tworzywa, z którego są wykonane, oraz znak producenta, wymiar i datę produkcji.
Połączenia zaprasowywane to metoda połączeń rur i złączek przez zaciskanie specjalną zaciskarką, która deformuje (zaciska) złączki na odcinku z uszczelką, co powoduje stałe zespolenie z rurą lub armaturą. Króćce mają uszczelnienia typu o-ring wykonane z tworzywa odpornego na wysokie temperatury i ciśnienie. Żeby takie połączenie było dobrze wykonane, rura powinna być równo ucięta, wykalibrowana i sfazowana wewnątrz, a na zewnątrz nie może mieć zadziorów. Po nałożeniu złączki na przewody nakłada się na nią odpowiednie szczęki zaciskarki i zaprasowuje. Czynność ta nie wymaga dużego doświadczenia, lecz staranności – można wykonać ją tylko raz, gdyż połączenie jest nierozbieralne. Połączenia zaprasowane są odporne na naprężenia i odkształcenia.
Technika zaprasowywania jest wykorzystywana w nowym budownictwie, jak i renowacjach, o ile stosowane materiały są kompatybilne z tą technologią. Złączki zaprasowywane stosuje się do rur wielowarstwowych, PEX oraz miedzianych i stalowych. Stosuje się złączki z korpusami z brązu, stali i miedzi. Korzyści z zaprasowywania to wytrzymałość, szybki montaż i tym samym duża oszczędność czasu. Kolejna to brak ryzyka pożaru w remontowanym budynku, jak w przypadku spawania czy lutowania. W technologii zaprasowywanej niektórzy producenci oferują rozwiązania pozwalające na natychmiastową weryfikację prawidłowości zaprasowania złączki za pomocą pierścienia kontrolnego. Dostępne są też konstrukcje złączki wymuszające prawidłowe położenie szczęki zaprasowującej. Oferowany jest także specjalny profil złączki (SC-Contur) – ma ona kanał, przez który woda lub medium kontrolne może przepływać i wypływać na zewnątrz uszczelki, jeśli złączka nie została zaprasowana. A po prawidłowym zaprasowaniu kanał ten zostaje trwale zamknięty. To praktyczne rozwiązanie podczas próby szczelności – natychmiast można zauważyć każdą niezaprasowaną złączkę w instalacji.
Uszczelki o-ring są wykonane z kauczuku etylenowo-propylenowego (EPDM) i umiejscawiane w złączkach tak, aby nie przemieszczały się w czasie łączenia. Są też złączki z ustalonymi głębokościami osadzenia dzięki zintegrowanemu ogranicznikowi. Oferowane są także złączki ze specjalną ochroną antykorozyjną zapewniającą zabezpieczenie dielektryczne pomiędzy warstwą rury aluminiowej a mosiądzem i stalą. Postęp w technologiach łączenia stale postępuje i wprowadzane są innowacyjne rozwiązania mające na celu zapewnienie maksymalnej trwałości i szczelności połączeń. Jednym z nich jest Kontur V – specjalny profil szczęk zaciskowych umożliwiający podwójne zaprasowanie kształtki. Nazwa pochodzi od nazwy firmy Viega, która to rozwiązanie wynalazła. Technologia opiera się na metodzie podwójnego zaprasowania. Złączka jest zaciskana jednocześnie przed i za karbem, co gwarantuje trwałe połączenie, odporne na skręcanie i siły wzdłużne.
Połączenia na wcisk – to technologia połączeń pozwalająca na montaż rur o małych średnicach z miedzi, PEX i PB w łatwy i szybki sposób. Nie wymaga stosowania żadnych specjalnych narzędzi ani lutowania, spawania czy klejenia. Połączenie wykonuje się jednym ruchem, po stępieniu ostrych krawędzi rury i sfazowaniu. Zębaty pierścień ze stali nierdzewnej pozwala na natychmiastowe połączenie z rurą i wykazuje bardzo duży opór w przypadku próby odłączenia. Proces instalacji przebiega zatem bardzo szybko. Technologia ta jest często stosowana w połączeniu ze złączkami zapracowywanymi – instalacja główna łączona jest złączkami zaprasowywanymi, a rozgałęzienia na wcisk. Znacznie ułatwia i przyspiesza to montaż. Są złączki niedemontowalne, jak i demontowalne pod warunkiem użycia specjalnego narzędzia.
Połączenia zaciskowe – oferowane są do rur wielowarstwowych, PE i PEX. Dostępne są różne rozwiązania – takie, w których do wykonania połączenia potrzebne są jedynie dwa klucze płaskie, takie, które wymagają użycia specjalnych kombinerek z karbowanymi szczękami, a także takie, które zaciska się ręczną mechaniczną zaciskarką. Ta szeroka gama złączek pasuje do większości konfiguracji sieci hydraulicznych. Są w tej grupie złączki z uszczelnieniem o-ring i takie, które tego nie wymagają. Oferowane jest np. rozwiązanie, w którym zakielichowana rura jest wciskana na karby złączki, a następnie nasuwany jest na połączenie mosiężny pierścień zaciskowy za pomocą praski ręcznej lub akumulatorowej. Uszczelnienie następuje na całej powierzchni złącza i nie wymaga stosowania dodatkowych uszczelnień, jak np. o-ringi. Montaż jest nieskomplikowany, przy użyciu prostych narzędzi, ograniczający do minimum możliwość popełnienia błędu.
Połączenia skręcane to połączenia rozłączne – można je rozkręcić i ewentualnie poprawić, używając tej samej kształtki. Natomiast połączenia zaprasowywane wykonuje się tylko raz i nie ma możliwości ponownego użycia kształtki. Wbrew pozorom skręcanie wymaga doświadczenia, ale do jego wykonania potrzebne są tylko proste narzędzia – klucze płaskie. Wiele takich złączek skręcanych ma uszczelki typu o-ring i są one oferowane w różnych odmianach. Część monterów preferuje je w podejściach przewodów do grzejników, a nawet rozdzielaczy. Są to połączenia rozbieralne i złączek można użyć ponownie.Klejenie, lutowanie, zgrzewanie – te technologie łączenia stosowane są obecnie tam, gdzie to konieczne, lub w przypadku drobnych prac remontowych. Wyjątkiem jest zgrzewanie – ta technologia dobrze się sprawdza w łączeniu przewodów z PP. Łączenie elementów instalacji z polipropylenu oparte jest na polifuzyjnym zgrzewaniu mufowym. Polega na jednoczesnym nagrzaniu w temperaturze 260°C zewnętrznej powierzchni rury oraz wewnętrznej powierzchni króćca kształtki za pomocą zgrzewarki elektrycznej. Łączenie trwa, w zależności od średnicy rury, od 5 do 50 sekund, po czym nagrzewane elementy wyjmuje się z nakładek i natychmiast rurę wsuwa (bez ruchu obrotowego) w króciec kształtki.
Złączki przejściowe (adaptery) to nieduże elementy pozwalające na użycie różnych rur w tej samej instalacji. Są bardzo pomocne podczas remontów budynków i renowacji instalacji, gdyż można łączyć rury metalowe z wielowarstwowymi. Oferowane są w licznych wariantach, łączących różne techniki uszczelniania – np. skręcanie z zaciskaniem, zaprasowanie ze skręcaniem itd.
Niektóre systemy instalacyjne objęte są gwarancją producenta pod warunkiem zastosowania narzędzi przez niego oferowanych, ale są też takie systemy, które można montować dowolnym narzędziem, o ile zastosuje się wskazany profil i ma ono odpowiednią siłę zacisku. Producenci systemów podają wymagania dla narzędzi. Łatwo stwierdzić, że nie zostały one spełnione, gdyż każdy profil szczęk zostawia charakterystyczny ślad. Przewody powinny być kalibrowane za pomocą oryginalnych kalibratorów producenta systemu instalacyjnego, gdyż dla osiągnięcia szczelności połączenia bardzo ważna jest też tolerancja grubości ścianki. Ścisłe przestrzeganie wytycznych producenta danego systemu wobec narzędzi i reżimu przygotowania przewodów zrekompensuje skrócony czas montażu i pewność wykonania szczelnego połączenia.
Na rynku dostępne są zaciskarki z wymiennymi szczękami i łańcuchami zaciskowymi. Przy wyborze warto kierować się siłą zacisku, liczbą dostępnych konturów (profili) i rozmiarów, rodzajem zasilania i ergonomicznością narzędzia, tak aby można było wykonać połączenie w trudno dostępnych miejscach. Dobre narzędzie ma też funkcję kontroli procesu zaciskania – powinna być ona ciągła, bez przerw. Jeśli proces nie przebiegł poprawnie, szczęki powinny się zatrzymać lub zasygnalizować ten fakt dźwiękowo czy optycznie. Jest to wyraźna informacja, że należy wykonać nowe połączenie. W praktyce konieczne jest posiadanie dwóch lub trzech różnych zaciskarek z uwagi na różne średnice i techniki złączek. Ponadto dużą, ciężką zaciskarką trudno pracować przy małych średnicach. Do zaprasowywania złączek o bardzo dużych średnicach stosuje się adapter i łańcuchy. Potrzebne są też kalibratory, nożyce i obcinaki oraz giętarki. To, że systemy różnych producentów często nie są ze sobą kompatybilne, a gwarancje są udzielane na szczegółowo określonych warunkach stosowania danego systemu, powoduje, że producenci oprócz systemów i narzędzi do nich oferują również szkolenia dla monterów oraz wsparcie techniczne.
Rury miedziane są jednym z najpopularniejszych i najbardziej zaufanych materiałów stosowanych w systemach instalacji wodno-kanalizacyjnych i ogrzewczych. Ich wszechstronne zastosowanie, trwałość i wyjątkowe właściwości sprawiają, że są niezastąpionym elementem wielu projektów budowlanych. Oferujemy rury miedziane ze szczególnym przeznaczeniem do instalacji:
Miedź jest jednym z najtrwalszych i najbardziej odpornych na korozję materiałów. Dlatego rury miedziane są odporne na działanie czynników atmosferycznych, czynników chemicznych i ekstremalnych temperatur. Dzięki temu są niezawodne i mają długą żywotność, co przekłada się na bezawaryjną eksploatację i mniejsze koszty konserwacji. Rury miedziane są idealnym rozwiązaniem do systemów grzewczych.
Odpowiednio dobrane rury do grzejników zapewniają prawidłowy przepływ ciepłej wody, co umożliwia skuteczne ogrzewanie pomieszczeń. Mogą być łączone za pomocą różnych metod, takich jak m.in. lutowanie, zaciskanie, przy pomocy nakrętek lub złączek. Wybór metody połączenia zależy od preferencji i rodzaju rur do grzejników oraz od specyfiki instalacji. Należy zapewnić szczelne i trwałe połączenia w celu uniknięcia wycieków wody.
W sprzedaży dostępne są rury do ogrzewania podłogowego. Tego rodzaju rury układane są w postaci pętli lub spirali w wydzielonym obszarze pod podłogą. Mogą być również umieszczone w tzw. matach grzewczych, które ułatwiają i przyspieszają proces montażu. Układ rur jest projektowany tak, aby równomiernie rozprowadzać ciepło po całej powierzchni podłogi, zapewniając jednolitą temperaturę w pomieszczeniu.
Kominek to idealne wyposażenie domu. Wnętrze zmienia się nie do poznania, dom staje się cieplejszy i przyjemniejszy. Współczesny wkład kominkowy to dużo więcej niż tylko ogień buzujący we wbudowanym w ścianę palenisku i dający ciepło w promieniu kilku metrów. Nowoczesny kominek to urządzenie, które oprócz walorów widowiskowych daje także dużą ilość energii cieplnej. Kominki potrafią ogrzewać całe domy oraz podgrzewać ciepłą wodę użytkową. Wplecione w system grzewczy i wodociągowy kominki stają się źródłem niedrogiego ciepła.
Kominek to doskonałe źródło ciepła, które zapewnia przytulną atmosferę i wyjątkowy komfort w domu. Wkłady kominkowe skutecznie magazynują ciepło i oddają je stopniowo do pomieszczenia, co sprawia, że wnętrze jest ogrzewane. Dzięki temu można obniżyć koszty związane z tradycyjnym ogrzewaniem i stworzyć optymalne warunki do relaksu i odpoczynku. Kominek z wkładem kominkowym to także piękny element dekoracyjny, który dodaje charakteru i elegancji wnętrzu. Ciepłe płomienie, delikatne światło i odgłos palącego się drewna tworzą niepowtarzalną atmosferę.
Kominki z wkładami kominkowymi mogą być zasilane drewnem, które jest odnawialnym źródłem energii. Drewno jest ekologicznym paliwem, które wytwarza niewielką ilość dwutlenku węgla. Korzystanie z kominka z wkładem kominkowym to zatem ekologiczne i świadome rozwiązanie. Ognisko kominkowe tworzy wyjątkową atmosferę, która przyciąga uwagę i zachwyca swoim urokiem. Tańczące płomienie, trzaskające drewno i ciepłe światło tworzą romantyczne oraz przytulne otoczenie do spędzenia chwil w gronie rodziny, przyjaciół i bliskich.
Posiadanie kominka z wkładem kominkowym daje poczucie niezależności energetycznej. W przypadku awarii tradycyjnego systemu ogrzewania kominek może zapewnić ciepło i oświetlenie, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym. Kominek z wkładem kominkowym jest stosunkowo łatwy w obsłudze i konserwacji. Wkład kominkowy można łatwo wyczyścić z popiołu i zanieczyszczeń, a regularne sprawdzanie i konserwacja komina zapewnia jego bezpieczne i efektywne działanie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty, a w przypadku pytań zapraszamy też do kontaktu z nami.
Biawar Ogrzewacz wody 10L OW-10B elektryczny 1,5kw, nadumywalkowy, bezciśnieniowy, bez baterii
KAN-therm rura wielowarstwowa PE-RT/AL/PE-RT Multi Universal (szereg PN12) przeznaczona do: - instalacji c.o., - instalcji wody ciepłej i zimnej, - ogrzewania podłogowego o ciśnieniu roboczym do 10 bar.
Vaillant VC 25CS/1-5 (N-PL) ecoTEC plus gazowy wiszący jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny, IoniDetect – optymalne spalanie i niższe koszty, Moc maksymalna c.w.u. [kW] 27,5, Moc nominalna c.o. przy 50/30°C [kW] 24,7
Zestaw zawiera:Kocioł Vaillant VC 20CS/1-5 ecoTEC plus (0010024647) Zasobnik wody Vaillant uniSTOR VIH R 150/6B (0010015944) Zestaw podłączeniowy do zasobnika kod 0020151263 Sterownik pogodowy, przewodowy VRC 720 sensoCOMFORT (0020260916) Zestaw do szachtu (303920)
Gazowy, wiszący kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny o mocy 3,9-27kW z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 20L
Vaillant kocioł gazowy kondensacyjny ecoTEC exclusive VC 20CS/1-7 jednofunkcyjny, o mocy w zakresie 2,8-21,6 kW
Vaillant kocioł gazowy kondensacyjny ecoTEC exclusive VC 25CS/1-7 jednofunkcyjny, o zakresie modulacji 2,8-27,0 kW
Vaillant kocioł gazowy kondensacyjny ecoTEC exclusive VCW 36CF/1-7 dwufunkcyjny, o zakresie modulacji 3,4-27,1 kW
Zestaw zawiera: kocioł Vaillant VC 20CS/1-7 (N-PL) ecoTEC exclusive 0010024642zasobnik Vaillant VIH R 120/6M 0010015937regulator Vaillant sensoCOMFORT VRC 720 0020260916zestaw do szachtu 303920zestaw podłączeniowy zasobnika VIH R 120/6M z czujnikiem c.w.u. 0020152960
Zestaw zawiera: kocioł Vaillant VC 20CS/1-7 (N-PL) ecoTEC exclusive 0010024642zasobnik Vaillant VIH R 150/6M 0010015938regulator Vaillant sensoCOMFORT VRC 720 0020260916zestaw do szachtu 303920moduł komunikacji internetowej Vaillant sensoNET VR 921 0020260965zestaw podłączeniowy zasobnika VIH R 150/6M z czujnikiem...
Zestaw zawiera: kocioł Vaillant VC 20CS/1-7 (N-PL) ecoTEC exclusive 0010024642 zasobnik Vaillant VIH R 200/6M 0010015939 regulator Vaillant sensoCOMFORT VRC 720 0020260916 zestaw do szachtu 303920 moduł komunikacji internetowej Vaillant sensoNET VR 921 0020260965 zestaw podłączeniowy zasobnika VIH R 200/6M z czujnikiem c.w.u. 0020060434 + 306257
Zestaw zawiera: kocioł Vaillant VC 20CS/1-7(N-PL) ecoTEC exclusive 0010024642zasobnik Vaillant VIH R 120/6M 0010015937regulator Vaillant sensoCOMFORT VRC 720 0020260916poziome wyprowadzenie spalin przez dach lub ścianę 303922moduł komunikacji internetowej Vaillant sensoNETVR 921 0020260965zestaw podłączeniowy zasobnika VIH...